Kategorie
Dywaniki samochodowe

Oryginalne dywaniki samochodowe czy zamienniki?

Dywaniki samochodowe to wbrew pozorom istotny element wyposażenia. Polepszają wygodę prowadzenia auta oraz dbają o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Dzięki nim nogi na pedałach nie ślizgają się, co jest bardzo ważne w nagłych sytuacjach drogowych. Poza tym poprawiają wygląd wnętrza i zabezpieczają podłogę przed zabrudzeniami i zalaniami. Jednak jak każdy element eksploatacyjny zużywają się. Wtedy właściciel staje przed wyborem: oryginalne dywaniki samochodowe czy zamienniki? Podpowiadamy, czym się różnią.oryginalne dywaniki samochodowe czy zamienniki

Oryginalne dywaniki samochodowe czy zamienniki — materiał i system mocowania

Oryginalne dywaniki do auta są produkowane przez koncern samochodowy lub związanego z nim podwykonawcę. Gwarantuje to dobrą jakość. Guma jest elastyczna i miękka, a przez to może służyć przez wiele sezonów bez ryzyka kruszenia się. Kolejną zaletą jest brak sztywności w czasie zimy, co z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo, bo noga nie poślizgnie się.

Zamienniki mogą być lepsze lub oczywiście gorsze. Te ostatnie charakteryzują się zwykle niezbyt przyjemnym gumowym zapachem, który jest szczególnie intensywny w czasie upałów. Nie posiadają atestów ani certyfikatów.

Z kolei producenci oferujący dywaniki samochodowe wysokiej jakości to między innymi Petex, Geyer & Hosaya, Rezaw Plast, Frogum, Motohobby, Prismat. Materiał jest taki sam lub zbliżony jak w modelach oryginalnych, bezwonny i o podobnych parametrach. Posiada także odpowiednie atesty np. TUV, PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Oznacza to, że takie zamienniki nie wydzielają szkodliwych substancji i nie zawierają metali ciężkich.

oryginalne dywaniki samochodowe czy zamienniki
PETEX gumowe dywaniki samochodowe Chevrolet Captiva 2006-2015r. 55110

Zazwyczaj zarówno oryginalne dywaniki samochodowe, jak i zamienniki, posiadają niezawodny system mocowania, który pasuje do zaczepów w konkretnym modelu auta. Poprawia to bezpieczeństwo jazdy, ponieważ zapobiega przesuwaniu się.

Oryginalne dywaniki samochodowe czy zamienniki — kształt i wzmocnienia

Każdy model samochodu, a czasem konkretny rocznik w danym modelu, ma inną płytę podłogową. Dlatego przed wybraniem nowego dywanika, warto sprawdzić dokładnie, czego szukasz. Jednak zdarza się, że oryginalne dywaniki samochodowe są gorzej dopasowane niż zamienniki. Różnice nie są duże i nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu, ale są widoczne przy bezpośrednim porównaniu. Najczęstsze “grzechy” dywaników produkowanych przez koncerny to:

  • krótsza długość (możliwość wpadania piasku i innych zanieczyszczeń)
  • zbyt małe wycięcie na pedały (podwija się)
  • zbyt duże wycięcie (możliwość zahaczenia pedału)
  • podłużny kształt strefy, gdzie odstawiamy piętę (niebezpieczeństwo poślizgnięcia się)

Producenci zamienników zazwyczaj nie kopiują oryginalnego modelu w 100%, ale projektują dywaniki samochodowe na podstawie płyty podłogowej. Dzięki temu lepiej przylegają one w zagłębieniach auta. Często zdarza się także sytuacja, że zamienniki posiadają wyższy rant, który zapobiega przelewaniu się wody, podczas gdy oryginalne produkty kończą się równo z wewnętrzną fakturą.

Kolejny aspekt to wzmocnienia na pięty i powierzchnia dywanika. Każdy model posiada przeciwpoślizgowy wzór. Te, które otrzymujesz przy kupnie samochodu, mają bardzo często prostopadłą lub skośną kratownicę. Tymczasem zamienniki oferują bardziej ergonomiczne kształty np. wiatraków, spłaszczonych heksagonów, kratownica z falowaniem lub o zmiennej częstotliwości. Noga, nawet na mokrym dywaniku, ma wtedy lepszą przyczepność.

Oryginalne dywaniki samochodowe czy zamienniki — cena i sentyment

Czym jeszcze różnią się oryginalne dywaniki samochodowe od zamienników? Oczywiście ceną. W zależności od marki i modelu kwota, jaką przyjdzie zapłacić za nieoryginalny produkt, może być niższa o około 10-25%. Przy bardziej wnikliwych poszukiwaniach różnica może nawet dochodzić do połowy ceny.

Z kolei producenci zamienników posiadają szerszą ofertę niż koncerny. Za taką samą opłatą możesz pokusić się o beżowy lub popielaty dywanik samochodowy, który na pewno wyróżni Twój samochód.

oryginalne dywaniki samochodowe czy zamienniki
REZAW PLAST beżowe gumowe dywaniki samochodowe Fiat Croma II od 2005r. 201504B/Z

Ostatni argument w dyskusji dotyczy sentymentu do marki. Wytłoczony w dywaniku gumowym napis z brandem i modelem, jest dla wielu osób bardzo ważny. Jeśli do nich należysz, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Czołowi producenci zamienników także znakują swoje wyroby w ten sposób. Jest to podyktowane głównie idealnym dopasowaniem do konkretnej płyty podłogowej.

Oryginalne dywaniki samochodowe czy zamienniki — podsumowanie

Decydując się na oryginalny produkt, masz pewność, że otrzymasz solidny i dopasowany dywanik, na którym możesz polegać. Jednak jego cena jest wyższa. Z kolei zamienniki mogą być różnej jakości, od brzydko pachnących podróbek, po równie niezawodne, a czasem nawet lepsze wyposażenie niż to pochodzące z koncernu samochodowego.

Jeśli szukasz porządnych zamienników dywaników gumowych oraz szytych na wymiar dywaników welurowych, zajrzyj do sklepu NewStyling. Oferujemy tylko wysokiej jakości produkty, które posłużą Ci przez długi czas, zapewnią wygodę i bezpieczeństwo jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *