Kategorie
Niezbędnik kierowcy

Pokrowce skórzane – czy zawsze to dobra opcja?

Pokrowce ochronne to element wyposażenia samochodu, na który coraz częściej decydują się kierowcy. Ich niewątpliwym atutem jest to, że dzięki nim możemy utrzymać czystość w samochodzie. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy jednak się zastanowić, z jakiego materiału powinny być wykonane pokrowce? Do najpopularniejszych pokrowców użytkowanych w naszym kraju należą pokrowce wykonane ze skóry lub weluru. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy pokrowce skórzane, to zawsze dobra opcja?

Pokrowce skórzane — zalety

Do niewątpliwych zalet pokrowców wykonanych ze skóry jest to, że pięknie się prezentują w samochodzie. Symbolizują elegancję i prestiż, tworząc niezwykły charakter wnętrza naszego pojazdu. Ponadto, skóra jest materiałem wyjątkowo szlachetnym i całkowicie naturalnym. Mogą ją z powodzeniem użytkować osoby zmagające się z alergią, a także ze schorzeniami układu oddechowego.

Kolejną, niezwykle istotną zaletą jest to, iż idealnie dopasowują się do siedzącej osoby oraz utrzymują temperaturę otoczenia. Skóra nigdy nie przekroczy temperatury ludzkiego ciała. Dzięki temu fotel, na którym siedzimy w samochodzie, nie będzie zbyt nagrzany, lub też zbyt zimny w przeciwieństwie do czarnej tapicerki, która ma tendencję do osiągania znacznie wyższych temperatur niż nasze 36,6 stopnia Celsjusza.

Następną zaletą, o której warto wiedzieć, jest to, że pokrowce skórzane regulują poziom wilgotności. Gwarantuje nam to niezwykle komfortową podróż.

Pokrowce skórzane — wady

Pokrowce skórzane mają także wady, o czym warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu. Bez wątpienia do tych niekorzystnych aspektów należy ich cena. Jest ona wyższa i znacznie przekracza cenę pokrowców ochronnych wykonanych z weluru lub innych materiałów. Z tego też powodu bardzo często zainteresowane produktem osoby decydują się na tańsze opcje.

Sporym mankamentem i utrudnieniem jest to, że skóra musi być dość często poddawana zabiegom pielęgnacyjnym. Wymaga od użytkowników poświęcenia uwagi i przede wszystkim czasu. Jeśli zależy nam na tym, by długo cieszyła oko pięknym wyglądem, musimy ją odpowiednio konserwować. Do tego celu służą specjalne środki do czyszczenia i nabłyszczania. Skóra długo będzie wyglądała, jak nowa, jeśli będziemy pamiętali o stosowaniu preparatów z przeznaczeniem do tego akcesorium. Powinniśmy również pamiętać o ostrożności, ponieważ jest to materiał niezwykle delikatny, który bardzo łatwo ulega przetarciom oraz zniszczeniu.

Skóra naturalna czy eko skóra?

Rozpatrując tę kwestię, musimy wiedzieć, że eko skóra w ogóle nie należy do ekologicznych materiałów. Eko oznacza tylko tyle, że nie jest to skóra naturalna i nie jest produkowana ze skór zwierzęcych. Wiedza ta jest oczywiście bardzo ważna, ale jednocześnie powinniśmy mieć świadomość, że jej produkcja ma negatywny wpływ na nasze środowisko. Mimo to jest wielu chętnych, którzy decydują się na tego typu rozwiązanie.

Do niewątpliwych zalet eko skóry zaliczyć możemy jej trwałość i odporność na uszkodzenia. Zdecydowanie lepiej niż skóra naturalna znosi upływ czasu. Łatwiej też ją utrzymać w dobrej kondycji i sprawić, by pięknie się prezentowała. Nie brudzi się, aż tak bardzo, nie chłonie wilgoci. Co więcej, nie wymaga też szczególnej pielęgnacji. Nie trzeba używać jakichś specjalnych preparatów do jej czyszczenia. Pokrowce ochronne z eko skóry można bez trudu odkurzyć. Wystarczy je też przetrzeć mokrą szmatką z niewielką ilością detergentu. To wszystko sprawia, że są one znakomitym rozwiązaniem, gdy posiadamy czworonoga, którego często przewozimy. Nie musimy się wówczas martwić o szczególnie pracochłonne czyszczenie. Jest to materiał, z którego bardzo łatwo schodzą wszelkie zabrudzenia.

Ponadto, pokrowce wykonane z eko skóry są bardzo przyjemne i miłe w dotyku. Jest to także o wiele tańsza, od skóry naturalnej opcja. Eko skóra zapewnia nam niezwykły komfort podróżowania, co więcej jest wyjątkowo funkcjonalna, praktyczna i zdecydowanie łatwiejsza w użytkowaniu. Nie ulega zniszczeniu, dłużej też zachowuje swój kolor.

Eko skóra — wady

Do wad pokrowców wykonanych z eko skóry należy z pewnością to, iż materiał ten bardzo szybko się nagrzewa. Z tego też względu nie jest to zbyt dobre rozwiązanie na upalne, letnie dni. Kolejnym niestety znaczącym mankamentem jest to, że eko skóra nie przepuszcza powietrza. Te czynniki mogą sprawić, że podróż nie będzie już tak przyjemna i komfortowa.

Pokrowce skórzane — czy to dobry wybór?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba nadmienić, że wybór odpowiednich pokrowców ochronnych na siedzenia, to zawsze kwestia naszej decyzji, potrzeb i upodobań. Skóra naturalna jest jednak produktem chętnie nabywanym przez użytkowników. Może dlatego, że stwarza niepowtarzalny klimat w naszym samochodzie, pięknie wygląda i przede wszystkim jest całkowicie bezpieczna dla alergików czy osób zmagających się ze schorzeniami układu oddechowego. Z tych właśnie powodów nie odstrasza, ani dość wysoka cena, ani też konieczność częstej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *