Laureat Puls Biznesu w 2018 i 2019 roku
Laureat Puls Biznesu w 2018 i 2019 roku
Producent akcesoriów samochodowych od 2014 r.
Producent akcesoriów samochodowych od 2014 r.
Darmowe zwroty towarów.
Darmowe zwroty towarów.
Szukaj Kontakt Zaloguj Zarejestruj się Koszyk
0
Kategorie
Ciekawostki Dziecko w aucie Niezbędnik kierowcy Przepisy drogowe i bezpieczeństwo

Ważne naklejki na samochód

Chyba każdy właściciel samochodu wie, jak dużą niezależność, poczucie swobody i satysfakcji daje posiadanie własnych czterech kółek. Otwiera to ogrom możliwości m.in. pokonanie ograniczeń na różnych polach. Posiadając prawo jazdy i do tego własne auto, możemy bardziej rozwinąć skrzydła, dostać ciekawszą pracę itp. Przeważnie kierowcy bardzo dbają o swoje auta i starają się je w jakiś sposób wyróżnić. Doskonałą opcją podkreślenia indywidualności naszego pojazdu są naklejki na samochód.

Pełnią one różne funkcje. Są naklejki informacyjne, jak i takie, które zwiększają poziom naszego bezpieczeństwa. Są też i takie, które mają służyć zaakcentowaniu naszej indywidualności poprzez personalizację. Te nalepki mogą wiele powiedzieć o właścicielu: kim jest, czym się kieruje w życiu, jakie są jego przekonania i pasje. Z naszego artykułu dowiesz się, które naklejki są najważniejsze i poznasz ich znaczenie.

Naklejki na samochód — co znaczy naklejka kontrolna?

Naklejka kontrolna to, innymi słowy, nalepka, która informuje o numerze rejestracyjnym pojazdu. Jest to identyfikator samochodu, tak samo, jak przednia i tylna tablica rejestracyjna. Oznaczenie to kierowca otrzymuje w chwili dokonywania ewidencji.

Nalepkę umieszcza się w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Każdy kierowca jest zobowiązany dbać o to, by była ona widoczna, nawet gdy panują trudne warunki atmosferyczne. Dlatego umieszcza się ją w pobliżu wycieraczek samochodowych. Nakleja się na szybie, od wewnętrznej strony. Tym sposobem zabezpiecza się ją m.in. przed zdrapaniem przez wandali czy przypadkowym odklejeniem na skutek wilgoci i ciepła. Za zasłanianie czy też nieposiadanie nalepki grozi mandat karny. Jest to traktowane, jak wykroczenie.

Naklejka na szybę samochodu z numerem rejestracyjnym<br /> autor: Julo, źródło: commons.wikimedia.org, public domain
Naklejka na szybę samochodu z numerem rejestracyjnym

autor: Julo, źródło: commons.wikimedia.org, public domain

Naklejki na samochód — nalepka PL

Naklejka PL to naklejka, którą obowiązkowo umieszcza się na samochodach zarejestrowanych w naszym kraju a podróżujących za granicą. Zgodnie z przepisami lokalizuje się ją z tyłu auta na nadwoziu. Można ją także umieścić w prawym dolnym rogu.

Koniecznie trzeba pamiętać również o tym, by była ona widoczna i czytelna. Jeśli jednak na tablicy rejestracyjnej samochodu widnieje znak informujący o państwie, w którym dokonano ewidencji pojazdu, to wówczas kierowcy są zwolnieni z tego obowiązku.

Naklejka — uwaga, świeży kierowca!

Dość znaną nalepką, która wróciła obecnie do łask, jest nalepka informująca o fakcie, że za kierownicą znajduje się świeży kierowca, który niedawno zrobił prawo jazdy. Jest to informacja dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, że muszą zachować szczególną ostrożność, że taki nowicjusz nie ma jeszcze dużego doświadczenia, jeśli chodzi o prowadzenie pojazdu. Oznacza to, że ma prawo do popełniania błędów i „potknięć” na drodze i należy w jego sąsiedztwie zachować szczególną ostrożność.

Centralnym znakiem rozpoznawczym takiej nalepki jest zielony listek klonu. Wprowadziła ją Międzynarodowa Organizacja Prewencji Drogowej. W naszym kraju stosowano ją od 1970 roku, by w latach dziewięćdziesiątych zaniechać tego symbolu. W XXI wieku na powrót wrócono do takiego oznaczenia symbolizującego świeżego i niedoświadczonego kierowcę. Co więcej, jest to również znak dla prowadzącego pojazd, który przypomina mu, że jeszcze wiele pracy przed nim, by mógł stać się „królem szos”.

Symbol ten nakłada na kierowcę również pewne ograniczenia, do których musi się stosować. Dotyczą one limitu prędkości. Nie może przekraczać 50 km na godzinę na obszarze zabudowanym (niezależnie od znaków pozwalających na szybszą jazdę na dużych arteriach), 80 poza tym obszarem, 100 na autostradzie i drodze ekspresowej. Warto wiedzieć, że Japończycy również mają swój odpowiednik symbolu liścia klonu. Jest nim żółto — zielona literka V (tzw. Shoshinsha).

Zielony listek<br /> autor: Szczepan, Public domain, źródło: commons.wikimedia.org
Zielony listek

autor: Szczepan, Public domain, źródło: commons.wikimedia.org

Uwaga, dziecko w aucie — naklejka zwiększająca bezpieczeństwo dziecka

Jest to niezwykle popularna naklejka stosowana przez rodziców i opiekunów dzieci. Informuje ona o obecności „małego człowieka” w samochodzie. Powszechnie uważa się, że ma ona bardzo pozytywny wpływ na innych kierowców, którzy wiedzą wtedy, że muszą zachować większą ostrożność na drodze. W znaczący sposób zwiększa to bezpieczeństwo podróżujących z nami dzieci.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że w sprzedaży pojawiły się one w 1985 roku. Inicjatorem powstania takiej naklejki był znajomy Michaela Lerneta. Ów przyjaciel często podróżował ze swoim osiemnastomiesięcznym siostrzeńcem. Chcąc zachować szczególną ostrożność w takiej sytuacji, jechał bardzo wolno. W związku z tym inni zmotoryzowani uczestnicy ruchu drogowego niecierpliwili się, wyprzedzali go i cały czas trąbili. Wynikało to z faktu, że zwyczajnie nie rozumieli takiego zachowania na drodze. W głowie mężczyzny zrodził się wówczas pomysł, którego celem było zaprojektowanie i wprowadzenie na rynek znaku, który informowałby innych kierowców o obecności dziecka w samochodzie. Pomysł ten został przyjęty z dużą aprobatą i entuzjazmem użytkowników.

Dzisiaj naklejki „Uwaga, dziecko w samochodzie” używa się m.in. podczas prowadzenia akcji ratowniczej. Służby do tego uprawnione, czy inne osoby udzielające pomocy mają wówczas jasny komunikat, że w aucie znajduje się dziecko. Wtedy należy odpowiednio dostosować akcję ratowniczą do zaistniałej sytuacji np. spodziewać się, że w środku może być uwięziony maluch, który nie może sam się wydostać lub zawołać po pomoc.

naklejka dziecko w aucie naklejki na samochód

Podsumowując, obojętnie, jakie naklejki na samochód zastosujemy — czy są one obowiązkowe, czy też nie — to i tak są doskonałym sposobem na komunikację z pozostałymi uczestnikami ruchu drogowego. Warto z tego skorzystać!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *