Laureat Puls Biznesu w 2018 i 2019 roku
Laureat Puls Biznesu w 2018 i 2019 roku
Producent akcesoriów samochodowych od 2014 r.
Producent akcesoriów samochodowych od 2014 r.
Darmowe zwroty towarów.
Darmowe zwroty towarów.
Szukaj Kontakt Zaloguj Zarejestruj się Koszyk
0
Kategorie
Niezbędnik kierowcy

Maty samochodowe podgrzewane – czy to dobry gadżet?

Wczesny zimowy ranek. Ciemno, zimno, psa byś na zewnątrz nie wygonił, ale do pracy jechać trzeba. Po oskrobaniu szyb wsiadasz do mroźnego samochodu i chuchając na dłonie, włączasz silnik i nawiew w nadziei na szybkie rozgrzanie się. Znasz to z autopsji? Jeśli chcesz zmienić swoje grudniowe czy styczniowe poranki, koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj maty samochodowe podgrzewane.

Co to są maty samochodowe podgrzewane i jak działają?

Maty samochodowe podgrzewane produkuje się w uniwersalnym rozmiarze i pasują do każdego modelu auta. Składają się z systemu grzewczego, zasilanego z gniazda zapalniczki prądem 12V oraz miękkiego, piankowego wypełnienia. Poszczególne segmenty są często wyprofilowane zgodnie z fizjologicznymi krzywiznami kręgosłupa lub mata jest wyposażona w dodatkową poduszkę pod lędźwie. Przy długich trasach np. w drodze na wakacje lub pracując jako kierowca lub przedstawiciel handlowy, jest to wręcz niezbędne udogodnienie, które zapobiega bólom pleców.

Aby nagrzać matę, wystarczy, że wepniesz końcówkę w gniazdo zapalniczki, a już po chwili poczujesz przyjemne ciepło, nawet do 65 stopni C. Elektryczna grzałka powoduje, że efekt uzyskujesz po kilkudziesięciu sekundach. W porównaniu z nawiewem, gdzie najpierw musi zapracować silnik, to błyskawiczny czas.

Jak zamontować matę na siedzeniu?

Podgrzewane maty samochodowe są wyposażone albo w haczyki, albo w gumki, chociaż częściej w te ostatnie. Całość powinna przylegać dokładnie do oparcia i siedziska. Po zamontowaniu po raz pierwszy warto pokręcić się chwilę przed uruchomieniem silnika i sprawdzić, czy nic się nie obsuwa i równo leży. Zewnętrzna warstwa jest zwykle antypoślizgowa i zapobiega przypadkowemu ruszaniu się prawidłowo zamontowanej maty.

W nowszych modelach samochodów fotele posiadają boczne poduszki powietrzne. Producenci mat podgrzewających uwzględniają to w projektach, dlatego są one w pełni uniwersalne.

Dla kogo mata?

Na taki gadżet najczęściej decydują się właściciele starszych modeli samochodów. Jednak nie tylko oni. Podstawowe wersje współczesnych aut, także nie mają na wyposażeniu automatycznego systemu podgrzewania siedzeń. Z pomocą maty zyskujesz komfort podróżowania zarezerwowany dotąd tylko dla modeli premium.

Z profitów mogą korzystać także pasażerowie, szczególnie ci, którzy należą do “zmarzluchów”. Jeśli tylko oni odczuwają potrzebę podgrzania siedzenia, nie ma potrzeby podkręcania klimatyzacji dla wszystkich jadących pojazdem. Wtedy każdy będzie miał optymalne dla siebie warunki jazdy.

Na kupno maty często decydują się osoby, które „za kółkiem” spędzają długie godziny np. zawodowi kierowcy, przedstawiciele handlowi itp. Utrzymanie ciała w tej samej pozycji i brak ruchu mogą powodować bóle pleców. Dodatkowo fotele samochodowe są płaskie i nie uwzględniają fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Maty są z kolei wyprofilowane w taki sposób, aby wspierały poszczególne odcinki, zwłaszcza najbardziej obciążony odcinek lędźwiowy. Utrzymują prawidłową postawę ciała i stymulują zastałe mięśnie.

Maty samochodowe podgrzewane – czy to dobry gadżet fotel

Maty samochodowe podgrzewane — zimą, jesienią, wiosną i latem

Myśląc o matach podgrzewających, od razu wyobrażamy sobie trzaskający mróz. To oczywiście prawidłowe skojarzenie, bo to właśnie zimą są najczęściej użytkowane. Przyjemne ciepło, które rozchodzi się po ciele na długo, zanim powietrze wewnątrz osiągnie akceptowalną temperaturę, to bardzo dobry argument przemawiający za nabyciem maty.

Jednak pamiętajmy, że chłodne dni zdarzają się przez cały rok. Wczesna wiosna w Polsce to bardzo nieprzewidywalna pora i często wita nas słotami po kilku dniach przyjemnej słonecznej pogody. Jest to okres, gdzie rano wyjdziemy do pracy w koszuli z krótkim rękawkiem, a wracamy przemoknięci do suchej nitki. Także latem mogą zdarzyć się chłodniejsze dni. Dlatego najczęściej raz zamontowana mata ogrzewająca towarzyszy kierowcy już na stałe, niezależnie od pory roku. Co więcej, większość rynkowych modeli posiada dwa tryby grzania, które można dopasować do aktualnych warunków i potrzeb.

Jeśli wnętrze Twojego samochodu wykończone jest skórzaną tapicerką, na pewno nie raz musiałeś przewietrzyć latem auto, aby być w stanie do niego wejść. Nagrzany fotel w bezpośrednim kontakcie ze skórą nie jest zbyt komfortowy. Dlatego miła w dotyku, welurowa mata działa jako świetna izolacja i uzupełnienie eleganckiej tapicerki.

Utrzymanie czystości w samochodzie

Auto trzeba od czasu do czasu wyczyścić, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W czasie użytkowania do środka dostaje się piasek, wilgoć i błoto, na podłogę i tapicerkę spadają okruchy jedzenia, sypkich transportowanych zakupów czy popiół papierosowy.

Odkurzanie wnętrza nie należy do najłatwiejszych zadań. Dużo prościej jest zdemontować matę i wytrzepać ją na zewnątrz samochodu. Ewentualne plamy czy zabrudzenia można usunąć wilgotną szmatką. Montujesz matę z powrotem i gotowe!

Jaki model maty podgrzewającej wybrać?

Poszczególne modele różnią się kolorem, liczbą trybów grzania, ergonomią dla kręgosłupa, wykończeniem oraz ceną. Te tańsze można dostać już za 20-35, porządniejsze za 35-70 zł.

Droższe modele posiadają dodatkowo funkcję masażu i oscylują w granicach 90 – 260 zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *