Laureat Puls Biznesu w 2018 i 2019 roku
Laureat Puls Biznesu w 2018 i 2019 roku
Producent akcesoriów samochodowych od 2014 r.
Producent akcesoriów samochodowych od 2014 r.
Darmowe zwroty towarów.
Darmowe zwroty towarów.
Szukaj Kontakt Zaloguj Zarejestruj się Koszyk
0
Kategorie
Porady

Sześć sposobów na to, jak pozbyć się wilgoci z samochodu

Wilgoć w samochodzie to uciążliwa sprawa dla wielu kierowców. Wpływa na to także nasza strefa klimatyczna i zmieniające się pory roku. Wiosną, czy jesienią szczególnie jesteśmy narażeni na częste opady deszczu, a zimą na topniejący śnieg. Para pozostająca na szybach samochodu potrafi być niezwykle denerwująca. Dlatego przygotowaliśmy poradnik zawierający sześć sposobów, jak pozbyć się wilgoci z samochodu.

Jak pozbyć się wilgoci z samochodu – co świadczy o jej obecności?

Jeśli w Twoim samochodzie gromadzi się wilgoć to na pewno nie umknie to Twojej uwadze. Temperatury wiosną w naszym kraju osiągają poziom powyżej 10 stopni Celsjusza, co niewątpliwie skutkuje wzrostem ciepła w kabinie samochodu. Powoduje to wytwarzanie pary wodnej. Jeśli nie pozbędziemy się problemu definitywnie to będzie on niestety powracał i to ze zdwojoną siłą. Zawilgotnieje tapicerka, co może stać się przyczyną powstawania przykrej woni. Nie możemy tego zbagatelizować, bo przyczyni się to do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Stanowią one niebezpieczeństwo nie tylko dla Twojego pojazdu, ale przede wszystkim dla Twoich dróg oddechowych oraz wszystkich tych, którzy przebywają w Twoim samochodzie. Szczególnie narażone są dzieci.

Dywaniki gumowe – sprzymierzeńcy w walce z wilgocią w samochodzie

Przyczyny powstawania wilgoci w samochodzie mogą być bardzo różne. Warto najpierw sprawdzić, czy pod wycieraczkami nie nagromadziła się woda. Jeśli tak jest to połóż papierowe ręczniki na całą noc. Aby pozbyć się wilgoci w samochodzie, możemy również użyć żwiru dla zwierząt lub ryżu. Te produkty mają właściwości higroskopijne, dlatego bez problemu ją wchłoną. Doskonałym rozwiązaniem jest również zakup gumowych dywaników samochodowych. Ich niewątpliwą zaletą jest wytrzymałość i nieprzepuszczanie wilgoci. Bez obaw można je więc użytkować w trakcie chłodniejszych dni. Po prostu wystarczy wylać nagromadzoną w nich wodę.

Jak pozbyć się wilgoci z samochodu znajdującej się w bagażniku?

Wilgoć gromadząca się w kabinie może być efektem źle działających uszczelek. Warto więc sprawdzić stan wszystkich elementów. Natomiast, jeśli chodzi o przestrzeń bagażową, to z powodzeniem można zastosować środki wyżej wspomniane, czyli papierowe ręczniki, ryż lub żwir dla zwierząt. Można też dokonać zakupu produktów pochłaniających wilgoć.

Inne metody na pozbycie się wilgoci z samochodu

Uciążliwością dla każdego kierowcy jest niewątpliwie zaparowana szyba. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele ofert dotyczących preparatów, które pomogą zwalczyć problem. Najpierw umyj dokładnie szybę. Znakomitym środkiem do tego celu będzie pianka K2 NUTA. Produkt ten z łatwością usunie brud i kurz, pozostawiając perfekcyjnie czystą i pozbawioną smug powierzchnię. Co więcej, zawarte w płynie nanocząsteczki stworzą na powierzchni warstwę ochronną, która doskonale zabezpieczy przed ponownym osadzaniem się kurzu oraz ułatwi jego usuwanie. Ponadto zmniejsza osadzanie się pary na szybach, co z kolei powoduje, że woda nie będzie przywierała do nich, a jedynie spłynie pod postacią niewielkich kropelek. Znacznie poprawi to widoczność i ograniczy zużycie piór wycieraczek.

jak pozbyć się wilgoci z samochodu dywaniki samochodowe dywanik do samochodu
Jak pozbyć się wilgoci z samochodu – K2 NUTA 600 ML Pianka do mycia szyb K506

Koniecznie warto nałożyć także preparat, który idealnie zapobiega parowaniu szyb. Łatwo się go stosuje. Jest wyjątkowo skuteczny w zimowe oraz deszczowe dni, ale nie tylko. Z powodzeniem można go stosować o każdej porze roku.

jak pozbyć się wilgoci z samochodu dywaniki samochodowe dywanik do samochodu
Jak pozbyć się wilgoci z samochodu – K2 FOX 200 ML Zapobiega parowaniu szyb K632

Jak pozbyć się wilgoci z samochodu – kompleksowe pranie tapicerki

Wilgoć to główna przyczyna pojawiania się drażniących i nieprzyjemnych zapachów w samochodzie. Jeśli jednak będziemy pamiętać o jak najczęstszym praniu tapicerki, to będziemy mieć kłopot z głowy. Do tego celu idealnie nadaje się pianka do czyszczenia tapicerki. Przenika ona w głąb materiału i precyzyjnie usuwa brud nawet z najgłębszych warstw tkaniny. Przywraca czyszczonej powierzchni jej pierwotny kolor, by znowu wyglądała, jak prosto ze sklepu. Pianka K2 Tapis pozostaje w miejscu użycia, co znacznie zwiększa jej możliwości czyszczące. Proces czyszczenia jest bardzo prosty. Należy jedynie spryskać powierzchnię i odczekać kilka chwil. Następnie wystarczy przetrzeć wilgotną i czystą szmatką. Musimy też zadbać o skórzaną tapicerkę, ponieważ wilgoć ma na nią negatywny wpływ. I tutaj warto po usunięciu brudu przeprowadzić konserwację, by nadać skórze elastyczność. Zabezpieczy to przed jej pękaniem oraz wysychaniem.

jak pozbyć się wilgoci z samochodu dywaniki samochodowe dywanik do samochodu
Jak pozbyć się wilgoci z samochodu – K2 TAPIS 600 ML Pianka do czyszczenia tapicerki K206

Sprawna klimatyzacja – pomoc w walce z zaparowaną szybą

Sprawna klimatyzacja to element, o którym musisz koniecznie pamiętać, jeśli nie chcesz mieć problemów z zaparowaną szybą. Serwisowanie nie kosztuje tak wiele, a może ustrzec przed o wiele większymi wydatkami związanymi z jej nieprawidłowym działaniem.

Jak pozbyć się wilgoci z samochodu – sprawdzaj stan filtra kabinowego

Filtr kabinowy występuje w samochodach z klimatyzacją. Umieszczony jest w komorze w okolicach podszybia. Filtr, który nie działa prawidłowo znacznie ogranicza przepływ powietrza, co niestety przyczynia się do przedostawania nagromadzonej wody do środka pojazdu. Wymiany takiego zużytego filtra można dokonać samemu lub skorzystać z pomocy mechanika samochodowego. Koniecznie trzeba regularnie odgrzybiać klimatyzację. Ten proces skutecznie uniemożliwi rozwój wszelkich drobnoustrojów.

Jak pozbyć się wilgoci z samochodu – podsumowanie

Pamiętajmy, że utrzymująca się przez dłuższy czas wilgoć w samochodzie może przynieść poważne zdrowotne konsekwencje, zarówno dla kierowcy, jak i jego pasażerów. Rozwijające się drobnoustroje są szkodliwe dla naszego układu oddechowego. Jeśli chcesz tego uniknąć, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i zastosuj zawarte w nim praktyczne porady. Naprawdę warto, bo wilgoć w samochodzie to problem wielu właścicieli aut.