Laureat Puls Biznesu w 2018 i 2019 roku
Laureat Puls Biznesu w 2018 i 2019 roku
Producent akcesoriów samochodowych od 2014 r.
Producent akcesoriów samochodowych od 2014 r.
Darmowe zwroty towarów.
Darmowe zwroty towarów.
Szukaj Kontakt Zaloguj Zarejestruj się Koszyk
0
Kategorie
Niezbędnik kierowcy Porady Przepisy drogowe i bezpieczeństwo

Co zrobić, gdy pali się samochód?

Podczas podróży każdy kierowca powinien zachować ostrożność i często zwracać uwagę na stan techniczny swojego samochodu. Jednak czasami zdarzają się niespodziewane sytuacje. Gdy pali się samochód może to być bardzo poważny problem.

Dlaczego samochód  może się zapalić?

Powodów, gdy pali się samochód można by wymieniać bardzo wiele.  Natomiast najczęstszą przyczyną są zwarcia przewodów wysokiego napięcia, do których często dochodzi podczas pracy silnika. Oprócz tego nieuniknione nieszczelności w układzie paliwowym i kontakt paliwa z rozgrzanym katalizatorem oraz wyciek oleju silnikowego.

Dym spod maski samochodu jest zwykle pierwszą oznaką bezpośredniego zagrożenia. W takiej sytuacji jak najszybciej znajdź odpowiednie miejsce do zatrzymania się, następnie wyjmij kluczyki ze stacyjki. Jeśli Twój samochód jest zasilany LPG, zamknij dopływ gazu przez zawór.

Jak gasić płonący samochód?

Niezależnie od przyczyny pożaru, pierwszą podstawową rzeczą, którą musisz zrobić, będzie oczywiście opuszczenie palącego się auta i pomoc w wydostaniu się na zewnątrz innym pasażerom. W zaistniałej sytuacji, gdy pali się samochód najbezpieczniej przybliżyć się od strony, z której wieje wiatr. W ten sposób unikniemy ewentualnego  poparzenia poprzez przemieszczające się płomienie.

Znajdź podręczną gaśnicę samochodową i skontroluj, czy nie doszło do wycieku paliwa. Gdy zobaczysz plamy benzyny, postaraj się przyprószyć je piaskiem i czekaj na pomoc w bezpiecznej odległości od pojazdu. Istnieje przecież niebezpieczeństwo nagłym wybuchem auta.

Rozpoczynając gaszenie ognia, zamknij drzwi samochodu, aby powstrzymać dopływ tlenu do wnętrza, a tym samym zahamować rozwój pożaru. Kilogramowa gaśnica wystarczy tylko na parę sekund ciągłego gaszenia, dlatego zawsze warto zwrócić się o pomoc do innych kierowców i o to, by ewentualnie udostępnili swoje gaśnice. Kilka sztuk na pewno zapewni lepszy efekt. Należy pamiętać, że gaśnice przewożone w samochodzie pozwolą ugasić tylko zalążek ognia. Nie wystarczą do ugaszenia obejmującego duży obszar pożaru auta.

Jak poprawnie użyć gaśnicy, gdy pali się samochód ?

Zgodnie z polskim prawem drogowym każdy samochód musi być wyposażony w gaśnice oraz atestowane trójkąty i inne części. Często ich brak grozi mandatem i punktami karnymi.

Gaśnica musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu każdego kierowcy. Powinna być wyposażona w manometr lub też nie. To właśnie od niego zależy jednak sposób postępowania z daną gaśnicą.

Rodzaje i typy gaśnic

To proste, choć w pewnym stopniu zależy od rodzaju gaśnicy. Istnieją dwa typy: typ Z i typ X. Gaśnice typu Z są tańsze i bardziej powszechne, a wewnątrz znajduje się zbiornik do przechowywania CO2. Po wyjęciu zawleczki delikatnie naciśnij uchwyt, aby przebić butlę z gazem CO2, odczekaj około 2 sekund (czas potrzebny do ustalenia nadciśnienia), a następnie ją zgaś.

pali się samochód dywaniki do samochodu dywaniki welurowe
Gaśnica samochodowa 1kg – gwarancja 5 lat (dodatkowy wieszak)

Jeśli od razu zaczynamy gaszenie, ciśnienie początkowo jest niższe i tracimy mocny „pierwszy strzał”. Jednak to nie jest to, co kwalifikuje się jako nadużywanie gaśnicy. Bywa to trochę łatwiejsze w przypadku gaśnic typu X pod stałym ciśnieniem azotu. Widać to po wyglądzie umieszczonego na nim zegara ciśnienia. Po zdjęciu szyny są one od razu gotowe do akcji gaśniczej. Warto zauważyć, że gaśnica działa najlepiej, gdy jest trzymana pionowo. Około 50 procent pożarów pojazdów kończy się sukcesem przy zastosowaniu odpowiednich środków zapobiegających rozpowszechnianiu się ognia.

Jeśli posiadasz gaśnicę z manometrem zdejmij zawleczkę zabezpieczającą dźwignię. Następnie skieruj koniec dyszy w stronę źródła pożaru i naciśnij ją.

W przypadku gaśnic bez manometru procedura jest zupełnie inna. Oderwij zawleczkę, naciśnij dźwignię przez chwilę i zwolnij nacisk. Skieruj koniec dyszy w kierunku źródła pożaru i ponownie naciśnij dźwignię.

pali się samochód dywaniki samochodowe dywaniki do samochodu
Gaśnica samochodowa 1kg – gwarancja 5 lat (bez wieszaka)

Jak się zachować w przypadku,  gdy pali się samochód  z instalacją LPG?

W przypadku palenia się auta z instalacją LPG należy przebywać z dala od samochodu co najmniej kilka metrów. Nieszczelne instalacje i ulatniające się gazy mogą eksplodować w dużym promieniu wokół samochodu.

Pożar auta elektrycznego lub hybrydowego, co zrobić?

Dzwoniąc pod numer 112 należy podać typ samochodu i możliwe uszkodzenie akumulatora, który je napędza. Wskazane jest, odłączyć zasilanie z akumulatora i wyjąć  bezpiecznik z układu wysokiego napięcia. Klucz elektroniczny powinien znajdować się co najmniej 25 m od samochodu, czyli w miejscu poza jego zasięgiem roboczym. Po przybyciu straży pożarnej zaleca się przekazanie im karty alarmowej samochodu. Takie dokumenty należy zawsze mieć przy sobie w aucie, ponieważ  ułatwi to akcję ratowniczą.

pali się samochód dywaniki samochodowe dywanik do samochodu
Co zrobić, gdy pali się samochód elektryczny lub hybrydowy?

Gdzie najczęściej znajdują się ogniska pożarów – żródła ognia

Wybuch pożaru przeważnie następuje pod deską rozdzielczą lub w komorze silnika. W pierwszym przypadku podpalenie nie jest łatwe. Dzieje się tak, ponieważ konstrukcja nowoczesnych samochodów często jest utrudnieniem i wtedy najlepiej natychmiast wezwać straż pożarną. Musisz także wybrać odpowiednią strategię podczas pracy. I odwrotnie, nie odwracaj gaśnicy do góry nogami. Dodatkowo po wyjściu wszystkich pasażerów z auta warto zamknąć drzwi i szyby, ale trzeba ratować drogę. Im mniej powietrza, tym lepiej. Dlatego ogień nie rozprzestrzeni się szybko.

Łatwiej poradzisz sobie z ogniem pod maską. Otwórz ją tak, aby jak najmniej powietrza dostało się do komory silnika. Następnie podaj dużą ilość środka gaśniczego. Nawet jeśli ugasisz pożar, najlepiej jest użyć drugiej gaśnicy, żeby być pewnym, że nasze działania zakończyły się pozytywnie.

Jak zminimalizować ryzyko, gdy pali się samochód?

W celu zmniejszenia ryzyka zapalenia się samochodu należy w pierwszej kolejności zadbać o utrzymanie instalacji elektrycznej w odpowiednim stanie. Ponadto utrzymuj w czystości komorę silnika. Pamiętaj, aby sprawdzić system w warsztacie samochodowym. Wśród kierowców panuje przekonanie, że samochód trzeba naprawić, gdy się zepsuje. To duży błąd i czasami wysoka cena. Istnieje również możliwość zainstalowania aktywnych linii samo gaszących (ALS).

Gdy samochód się pali, zachowaj spokój i podejmij działania. Warto je podjąć  przed przybyciem straży pożarnej. Prawidłowa reakcja zmniejszy uszkodzenia samochodu, zapewniając w ten sposób tanią naprawę. Ręczne gaśnice samochodowebardzo skuteczne i mogą ugasić większość pożarów. Wskazane i zalecane, by je zawsze mieć w samochodzie.